01/10/2026 0 Kommentarer
Babymusik er en succes på 20. år i Valby Søndre Sogn
Babymusik er en succes på 20. år i Valby Søndre Sogn
# Børn

Babymusik er en succes på 20. år i Valby Søndre Sogn
I september 2026 rundede babymusikholdene i Johannes Døbers Kirke en særlig milepæl: I tyve år har organist Henrik Palsmar skabt musikalske oplevelser for sognets allermindste beboere. Et initiativ, der både beriger barslen for Valby-forældre og styrker tilknytningen til den lokale folkekirke.
Af Charlotte Kobberøe Fink
Man skulle næsten tro, at Johannes Døbers Kirke i Trekronergade i Valby faciliterer et lagerudsalg af barnevogne hver eneste tirsdag.
Men lyden af sangstemmer og rasleæg, der blander sig med babyhvin og hyggelig pludren, finder vej gennem skoven af vogne i indgangspartiet til krypten under kirken, der er en del af Valby Søndre Sogn.
Inden for er der nemlig fuld gang i dagens første ud af tre babymusikhold for børn og forældre på barsel. I selskab med organist Henrik Palsmar er 24 babyer og 27 voksne samlet denne formiddag om musik, sanglege og sanseoplevelser.
I gennemsnit kommer der 60 babyer forbi hver tirsdag sammen med deres forældre. Den nylige rekord på ét enkelt hold var 38 babyer samt deres voksne.
”Det har helt fra begyndelsen været vigtigt, at babymusik skulle være gratis og uden tilmelding. Tesen skulle være ”kom, når det passer jer!” for babyer bliver syge eller dagligdagen ændrer sig. Nogle kommer hver gang, andre en gang imellem – og der er plads til begge dele,” fortæller Henrik Palsmar.
Et sansebombardement for de små
Tilbage i 2006 begyndte babymusik faktisk som et tilbud om morgensang til de barslende forældre, hvor babyerne kunne være med på sidelinjen. Men gradvist begyndte Henrik Palsmar at introducere sang- og rytmelege for de mindste – og i løbet af det første år blev det tydeligt, at interessen var så stor, at antallet af mødegange skulle sættes op.
Men hvad er det, babymusik i kirkeregi kan?
Ifølge Henrik Palsmar har den øgede barselslængde tilbage i start-00’erne styrket behovet hos forældre for at foretage sig noget sammen med deres børn. Gerne et sted, hvor man også oplever at være en del af et fællesskab.
”Og så er babymusik en oplevelse for de små. Det er et sansebombardement af lys, lyd og musik i et helt nyt rum end det, babyerne er vant til. Under musikholdet går vi også op i kirkerummet, hvor babyerne helt konkret får lov til at mærke musikken ved at sidde på flygelet, mens vi synger”.
Folk vender tilbage
Henrik Palsmar kan næste år fejre sit 40-årsjubilæum som organist i Valby Søndre Sogn. De seneste 20 år har babymusikken været en del af hans arbejde – og der er ikke nogen tvivl om, at han har fundet en form, der virker, og som gør, at folk bliver ved med at vende tilbage. Både fra uge til uge, men også fra barn til barn.
Dét kan Cecilie Damquist, der bor på Grønttorvet i Valby, genkende. Hun er mor til lille Irma på 6 måneder, som hun går til babymusik sammen med. Men faktisk gik hun også til musik med sit ældste barn, sidst hun var på barsel.
”I sin tid hørte jeg om intiativet gennem min mødregruppe, som jeg dengang gik til babymusik sammen med. Det er dejligt tilgængeligt, når der ikke er tilmelding. Rammerne passer til en baby, man kommer bare, når det passer, og det gør ikke noget, at man kommer for tidligt eller for sent. Og så er der både plads til at komme sammen med andre eller til at komme alene, som jeg gør nu,” fortæller Cecilie Damquist.
”Og så er det skønt, at min datter bliver stimuleret, mens vi laver noget sammen. Babymusik er både hyggeligt – og dejlig velkendt, for det er det samme som for 4 år siden”.
Styrker tilknytningen til kirken
Netop dét faktum, at folk vender tilbage med både 2. og 3. barn, er med til at skabe en generel tilknytning til den lokale kirke, mener Henrik Palsmar.
”Vi havde fx et par, der har gået til babymusik, som valgte at blive gift her i kirken i stedet for i de kirker i Jylland, hvor de havde præster i familien, fordi ”selvfølgelig skulle de da giftes i ”deres egen kirke””. Det var et stolt øjeblik”.
Og så er der ingen tvivl om, at babymusik også er med til at styrke de andre børneaktiviteter i sognet.
”Kimen til det videre børnearbejde i kirken bliver også lagt gennem babymusikken. En del forældre fortsætter fra babymusik til musik for vuggestuebørn, når barslen er slut, derefter til musik for børnehavebørn og til sidst fortsætter nogle af børnene i børnekorene. I dag har vi børn i de ældste børnekor på 16-17 år, som startede med at komme i kirken til børnemusik,” slutter Henrik Palsmar.
Kom med til Musik for babyer hver tirsdag i Johannes Døbers Kirke kl. 10.00, kl. 12.00 og kl. 14.00.
Det er gratis og kræver ikke tilmelding.
Kommentarer